Board & Management:

Executive Directors:

 
   

Mr. Lee Wai Sang

(Chairman, Executive Director and Chief Executive Officer)

Mr. Lee Wai Sang (李偉生) (“Mr. Lee”), aged 55, is one of the founders of the Group and has been appointed as the chairman of the Board (the “Chairman”), chief executive officer of the Company (the “Chief Executive Officer”) and an executive Director since 18 March 2016. He is also the chairman of the nomination committee of the Company (the “Nomination Committee”) and a member of the remuneration committee of the Company (the “Remuneration Committee”). In addition, he serves as an authorised representative of the Company pursuant to Rule 3.05 of the Rules Governing of the Listing of Securities (the “Listing Rules”) on The Stock Exchange of Hong Kong Limited (the “Stock Exchange”) and director of several subsidiaries of the Company. Mr. Lee is responsible for managing the overall business operations and strategic planning of the Group. He has over 25 years of experience in the interior design industry. Prior to establishing the Group in 1999, from 1997 to 1999, Mr. Lee was the director of Cross Design Limited where he was responsible for overseeing the interior design work streams and overall operations of the company. From 1992 to 1994, Mr. Lee served as a senior interior designer of Bowden Dewar McFadzean Limited, responsible for the interior design of office premises. Between 1989 and 1991, he was as an architect designer of Michael H.K. Wong Architects Inc., responsible for the interior design of buildings.

In addition to his professional experience in the industry, Mr. Lee was also keen to share his expertise with the next-generation interior designers. Mr. Lee was the guest speaker of the design department of Vocational Training Council to present the topic on “Professional Practice — Tender Document” and “Professional Practice — Project Management” on 19 January 2001 and 20 March 2001 respectively. From September 2004 to August 2005, he served as the external examiner for the higher diploma in interior & environment design course, the higher diploma in interior design course, and the certificate in design studies course of the Vocational Training Council. From October 2000 to January 2001, Mr. Lee was a visiting lecturer (part-time) of the School of Design of the Hong Kong Polytechnic University.

Mr. Lee obtained his master of arts degree in design from the Hong Kong Polytechnic University in December 1999 and received a bachelor’s degree in interior design from the University of Manitoba in May 1989. Mr. Lee also completed the Prince of Wales’s business & sustainability programme designed by the University of Cambridge Institute for Sustainability Leadership in April 2018 and obtained an executive diploma in corporate governance and sustainability directorship from The Hong Kong Institute of Directors in May 2018. In addition, he is a member of various international interior designer professional bodies. Mr. Lee has been a certified holder of the National Council for Interior Design Qualification in North America since April 1994, a professional member of the American Society of Interior Designers in the United States since March 1995, a professional member of the International Interior Design Association in the United States since 1995, a member of the Interior Designer of Canada in Canada since 1994 and a registered interior designer and member of the Association of Registered Interior Designers of Ontario in Canada since September 1989. He has also been elected as an International Dual Member of the British Institute of Interior Design since April 2016. Since May 2016, Mr. Lee has been fully accredited as a design professional by the Society of British and International Design.

Mr. Lee is the spouse of Ms. Leung Mo Shan, Jackie (“Ms. Leung”), an executive assistant of the Group and brother-in-law of Mr. Leung Pak Yin, an executive Director. He is also a director of CGH (BVI) Limited (“CGH (BVI)”), which is a substantial shareholder of the Company within the meaning of Part XV of the Securities and Futures Ordinance (Cap. 571 of the Laws of Hong Kong) (the “SFO”) and the controlling shareholder (as defined under the Listing Rules) (the “Controlling Shareholder”) of the Company.


Mr. Lau King Lok

(Chief Financial Officer, Executive Director and Company Secretary)

Mr. Lau King Lok (劉敬樂) (“Mr. Lau”), aged 54, joined the Group on 1 January 2016 and is currently the chief financial officer of the Group. He has been appointed as the company secretary of the Company (the “Company Secretary”) and an executive Director since 18 March 2016. Mr. Lau also serves as a member of the risk management committee of the Company (the “Risk Management Committee”), authorised representative of the Company pursuant to Rule 3.05 of the Listing Rules and a director of a subsidiary of the Company. Mr. Lau is responsible for the overall management of financial of the Group. Mr. Lau has over 25 years of experience in the accounting, auditing and corporate finance fields. Prior to joining the Group, from October 2010 to December 2015, Mr. Lau served as the executive director of Cypress Group of companies, where he was responsible for the group’s daily operation. From December 1994 to August 2010, Mr. Lau served as the group finance and administration manager, and subsequently as the chief financial officer of the North Asia segment of the DTZ Debenham Tie Leung Limited (formerly known as C Y Leung and Company), where he was responsible for the company’s finance and treasury functions. From September 1990 to July 1994, Mr. Lau was the division manager of accounts and administration department of P&O Travel Limited, where he was responsible for the company’s accounting and administration matters. From September 1987 to August 1990, Mr. Lau started his career as an auditor in Klynveld Peat Marwick Goerdeler (KPMG).

Mr. Lau received a master’s degree in business administration from the University of South Australia in December 2011. He has been a member of the Hong Kong Institute of Directors since January 2017. Mr. Lau has been an associate member of the Institute of Chartered Accountants in England and Wales since February 2005. He is also an associate member of the Taxation Institute of Hong Kong since August 1998 and a certified tax adviser since January 2013. Mr. Lau has been an associate member of the Hong Kong Institute of Certified Public Accountants (previously known as the Hong Kong Society of Accountants) since February 1993 and a fellow member since May 2000.


Mr. Leung Pak Yin

(Executive Director and Project Director - Business Development)

Mr. Leung Pak Yin (梁伯然) (“Mr. Leung”), aged 45, joined the Group on 13 September 2006 and is a project director (business development) of the Group. He has been appointed as an executive Director since 18 March 2016. Mr. Leung is also a director of several subsidiaries of the Company. Mr. Leung is responsible for client liaison and business development of the Group. Mr. Leung has over 20 years of experience in sales and business development. Prior to joining the Group, from 2004 to 2006, Mr. Leung served as an account manager of Wharf T&T Limited, where he was responsible for the company’s customers’ relations and sales management. Between 2001 and 2002, Mr. Leung was the business development manager of Magically Asia Limited, where he was responsible for developing strategy and tactical plans to drive the business, managing customer and partner relationships, handling sales project and facilitating new product development. From 1998 to 1999, Mr. Leung was an account manager of New World Telephone Limited, where he was responsible for the management of sales and customers relations.

Mr. Leung received a bachelor of science degree from the Hong Kong University of Science and Technology in November 1996.

Mr. Leung is the brother-in-law of Mr. Lee and brother of Ms. Leung.


Independent Non-Executive Directors:

 
   

Mr. So Chi Hang

(Independent Non-Executive Director)

Mr. So Chi Hang (蘇智恒) (“Mr. So”), aged 53, has been appointed as an independent non-executive Director since 22 August 2016. Mr. So is also the chairman of each of the audit committee of the Company (the “Audit Committee”) and the Remuneration Committee and a member of each of the Nomination Committee and the Risk Management Committee. Mr. So is responsible for supervising and providing independent judgment to the Board. Mr. So has over 25 years of experience in finance with exposure in Hong Kong, the People’s Republic of China, Australia, Taiwan and Japan. From October 2015 to December 2017, Mr. So has been the vice president of project management of BSN Medical KK in Japan, where he was responsible for guiding and monitoring the work of local outsourced accounting service provider. Mr. So served as a business analyst consultant of STL Corp., Ltd from May 2011 to December 2013, where he provided independent consultation service in developing and monitoring the execution of business strategies. He served as an associate director of KCS Management & Consultancy (China) Co., Ltd from November 2008 to March 2011 and KCS Limited from September 2007 to November 2008, where he supervised the account servicing teams of the corporate accounting division. Mr. So held various positions while he was with ACNielsen (China) Ltd from October 1997 to April 2007 where his last position was the director of finance, where he was responsible for the management of all finance and accounting operations. He also served as an divisional accountant of the AFS Freight Management Group in Australia from July 1993 to April 1997, where he was responsible for accounting and taxation matters for the group’s non-Australian companies, including Hong Kong and Shanghai, Papua New Guinea, New Zealand and the United States. From April 1991 to June 1993, Mr. So served as an accountant of AIA Capital Corporation Limited. Before that, he served as the group accountant of Desh Group from June 1990 till 1991. Mr. So started his career as an auditor of Coopers & Lybrand from January 1989 to June 1990.

Mr. So obtained a bachelor of commerce degree from the University of Queensland in Australia in August 1988. He has been a certified practicing accountant of Australian Society of CPAs since October 1993.


Mr. Heng Ching Kuen Franklin

(Independent Non-Executive Director)

Mr. Heng Ching Kuen Franklin (幸正權) (“Mr. Heng”), aged 54, has been appointed as an independent non-executive Director since 22 August 2016. He is also the chairman of the Risk Management Committee and a member of each of the Audit Committee, Remuneration Committee and Nomination Committee. Mr. Heng is responsible for supervising and providing independent judgement to the Board. He has over 20 years of experience in banking and finance. Mr. Heng was an independent non-executive director of Tse Sui Luen Jewellery (International) Limited (stock code: 417) from November 2008 to December 2015. Since June 2011, Mr. Heng has been the managing partner and responsible officer of Springboard Capital Limited, an asset management company licensed by the Securities and Futures Commission of Hong Kong (“SFC”). Prior to that, Mr. Heng was the managing director of The Royal Bank of Scotland Plc, Hong Kong from May 2006 to October 2008. He was a director of HSBC Securities (Asia) Limited and held senior positions of other HSBC group companies from June 1999 to April 2006. He has held senior positions in several major private financial institutions in Hong Kong and had been registered with the Hong Kong Monetary Authority as an executive officer. He has been registered with the SFC as a responsible officer, carrying out various regulated activities.

Mr. Heng obtained a bachelor of arts and subsequently a master of arts in June 1988 and March 1992 respectively from the University of Cambridge. He has been a fellow member of The Institute of Chartered Accountants in England and Wales since December 2009 and The Hong Kong Institute of Directors since July 2009, and a member of The Hong Kong Institute of Certified Public Accountants


Mr. Shing Wai Yip

(Independent Non-Executive Director)

Mr. Shing Wai Yip (成偉業) (“Mr. Shing”), aged 51, has been appointed as an independent non-executive Director since 25 January 2019. Mr. Shing is also a member of the Audit Committee. Mr. Shing has 20 years specialised experience in hospitality industry procurement. Mr. Shing worked for Rosewood Hotel Group in Hong Kong from 2006 to 2018 where his last position held was corporate director of procurement, and was responsible for driving hotel pre-opening procurement programmes, formulating strategic plans to develop new hotel products, guiding purchasing decisions to support the group’s branding, establishing products brand standards, establishing and implementing the group’s contracts across the branded hotels, conducting the hotel annual operation management review (audit) to ensure hotel purchasing team meet with relevant purchasing policies, performance and code of ethics, monitoring the vendor performance, analysing the purchasing data to enhance or improve the purchasing performance, coordinating and supporting the shareholders requirements and providing guidance to hotel purchasing team. Mr. Shing had also worked for Furama Hotel and held procurement managerial position.

Mr. Shing obtained a bachelor degree in business administrative management from the University of South Australia in 2003. He is a member of The Institute of Purchasing & Supply of Hong Kong (IPSHK).


Senior Management:

 
   

Ms. Leung Mo Shan Jackie

(Executive Assistant)

Ms. Leung Mo Shan Jackie (梁慕珊), aged 52, has been an executive assistant of the Group since January 2016, where she is responsible for the provision of overall administrative support to the executive management team in daily operations including arranging and coordinating meetings, facilitating communications between executive team and all staff. Ms. Leung has over 25 years of experience in finance. Prior to joining the Group, Ms. Leung served as the director of finance of NW Project Management Limited from May 2010 to October 2015. From June 2006 to May 2010, Ms. Leung was employed by New World Hotel Management Limited, where her last position was director of finance. From August 1997 to May 2006, Ms. Leung was employed by Renaissance Harbour View Hotel, where her last position was the director of finance. From November 1990 to August 1997, Ms. Leung was employed by New World Hotels International Limited, where her last position was assistant financial controller. Ms. Leung obtained a post-experience certificate in accountancy from Hong Kong Polytechnic University in 1994 through part-time learning. She has been a member and a fellow of the Association of Chartered Certified Accountants since May 1998 and June 2003, respectively and a certified public accountant of the Hong Kong Institute of Certified Public Accountants since July 1998.

Ms. Leung is the spouse of Mr. Lee and sister of Mr. Leung Pak Yin, an executive Director.


Mr. Tsang Kam Hung

(Project Director - design)

Mr. Tsang Kam Hung (曾錦鴻), aged 53, is a project director (design) and has joined the Group since May 2011. Mr. Tsang is responsible for the supervision of a design and creative team in Hong Kong and monitoring the quality assurance of the products produced by factories in the People’s Republic of China (the “PRC”). He also serves at the frontline to liaise with clients for identifying their needs and giving immediate solutions, consultations and alternatives in order to provide the right answers that meet the client expectations. Prior to joining the Group, Mr. Tsang began his career as a designer at AJM Design Group Ltd. from April 1988 to January 1991. Mr. Tsang has over 25 years of experience in the interior design industry, including serving in the in-house design team of the corporate real estate department of Standard Chartered Bank (HK) Limited from February 1998 to May 2008. From November 2009 to February 2011, Mr. Tsang was the contract staff in branch management of channel management of Bank of China (Hong Kong) Limited. Mr. Tsang obtained a bachelor’s degree of fine arts in interior design from the Pratt Institute in the United States in February 1995.


Mr. Cheong Ka Wang

(Project Director - project management)

Mr. Cheong Ka Wang (張嘉宏), aged 40, is a project director (project management) of the Group since January 2016 and served as a senior project manager of the Group from July 2015 to January 2016. Mr. Cheong is responsible to lead the project consultancy and construction team for overall management in execution, control and completion of specific projects and ensuring consistency with Company’s strategy, commitment and goals. Prior to joining the Group, Mr. Cheong served as a director and project manager of Paperspace Interiors Ltd. from 2011 to June 2015. From September 2006 to September 2011, Mr. Cheong served as a project coordinator of CROSS MAX Interiors Limited (now known as CROSSTEC Business Management Limited). Before that, Mr. Cheong was a senior project coordinator and assistant designer of Benson Construction & Engineering Co. Ltd. from October 2005 to September 2006. From July 2004 to October 2005, he served as a site foreman of Bo Wing Construction Engineering Co. Ltd. Mr. Cheong graduated from British Columbia Institute of Technology in Canada with a management certificate of interior design in June 2003.


Mr. Chung Chun Leung

(Project Director (Re-engineering))

Mr. Chung Chun Leung (鍾振良), aged 58, has joined the Group as a project director (Re-engineering) since June 2018. Mr. Chung is mainly responsible for the deconstruction and improvement on technical details, liaison with clients and their consultancy team on the design requirements, and monitoring the technical difficulties which may arise during the production process in the factory. From 1984 to 1985, Mr. Chung worked for AJM Design Group Limited. Mr. Chung has over 30 years of working experience in the interior design. In June 1990, Mr. Chung obtained the higher certificate in design (interior) from Lee Wai Lee Technical Institute (now known as Hong Kong Institute of Vocational Education (Lee Wai Lee)) where he graduated with distinction.